Adaptogenai – tai vaistažolės, šaknys ir kitos augalinės medžiagos (pvz., grybai), kurios padeda mūsų organizmui valdyti stresą ir atkurti pusiausvyrą po stresinės situacijos.
Ką tai reiškia?
Bet koks stresas (fizinis, emocinis, hormoninis) ir tai, ką valgome ir geriame - veikia organizmo sistemas. Adaptogenai sąveikauja su pagumburio, hipofizės ir antinksčių (HPA) ašimi, kuri inicijuoja organizmo atsaką į stresą ir atlieka svarbų vaidmenį išlaikant organizmo pusiausvyrą.
Kuo svarbūs adaptogenai?
Adaptogenų tikslas – padėti organizmui reaguoti į trumpalaikį ir ilgalaikį fizinį ar psichinį stresą arba atsigauti po jo. Kai kurie iš jų taip pat gali stiprinti imunitetą ir bendrą savijautą.
Teigiama, kad adaptogenai gali pagerinti bendrą sveikatą ir ypač padėti žmonėms, kurie susiduria su:
- psichiniu ir fiziniu nuovargiu,
- osteoartrito ir reumatoidinio artrito (RA) sukeltu skausmu ir uždegimu,
- fibromialgija,
- miego problemomis,
- hormonų disbalansu.
Kaip adaptogenai veikia stresą?
Kai organizmas susiduria su stresu, jame vyksta procesas, vadinamas bendriniu adaptacijos sindromu.
Jį sudaro 3 stadijos:
pavojaus
atsparumo
išsekimas
Adaptogenai padeda ilgiau išlikti atsparumo fazėje, nes stimuliuojantis poveikis stabdo išsekimą. Užuot griuvęs streso akimirką, užduoties ar įvykio metu, žmogus randa pusiausvyrą ir tęsia darbą.
Kai organizmas patiria stresą, antinksčiai iškiria streso hormoną kortizolį, kuris suteikia energijos susidoroti su stresine situacija.
Adaptogenų vartojimas gali padėti suvaldyti stresą trumpuoju laikotarpiu, tačiau taip pat gali padėti sumažinti ilgalaikių nuolatinio streso komplikacijų riziką.
Tačiau dažnas didelio kiekio kortizolio išskyrimas nėra geras. Tai gali sukelti kortizolio disfunciją, kuri gali sukelti plačiai paplitusį uždegimą ir skausmą.
Adaptogenų yra fruttberry +libido, +energy, +brain miltelių mišinių sudėtyse.